Expozice ČNB „Lidé a peníze“

V rámci předmětů ekonomika a účetnictví navštívili studenti dne 10. ledna 2012 expozici České národní banky „Lidé a peníze“. Expozice se nachází v prostorách bývalého trezoru banky.

Na začátku exkurze žáci shlédli dva audiovizuální programy ve vstupním kinosále o historii ČNB a jejích funkcích. Dále následovala půlhodinová prohlídka expozice s odborným výkladem (historie vývoje peněz od pazourků k digitálním penězům, vývoj měny a financí v Čechách). Při individuální prohlídce pozornost upoutala především speciální vitrína s jednou tunou ryzího zlata, jednu cihličku zlata si studenti s chutí potěžkali. Zájem vzbudily rovněž vstupní trezorové dveře o váze 8 tun.

Dále studenti porovnávali padělky bankovek různé kvality s bankovkami pravými a seznámili se s ochrannými prvky peněž. Na závěr jsme shlédli dokument o nakládání s hotovostí v ČNB (manipulace, skladování, evidence, počítání, kontrola a ničení poškozených peněz).

Exkurze byla poučná v návaznosti na ekonomické předměty a ze strany žáků byla hodnocena pozitivně.