Bezpečnost a právo (68-43-M/01)

(RVP Veřejnosprávní činnost)

• čtyřletý studijní obor zakončený maturitní zkouškou

Obor Bezpečnost a právo vychází z rámcového vzdělávacího programu oboru Veřejnosprávní činnost, ale je zaměřen na oblast bezpečnostní a tomu odpovídají i jeho profilové předměty.

Uplatnění absolventa

Úspěšným zakončením studia získá absolvent střední vzdělání s maturitní zkouškou. Získané vzdělání mu umožní ucházet se o přijetí ke studiu na VOŠ nebo na vysokých školách, zejména na Policejní akademii a vysokých školách s výukou bezpečnostně právních a právních oborů.

Absolvent se uplatní v povoláních, v nichž je pracovní činnost vázána na znalost a správnou aplikaci právních předpisů České republiky ve věcech veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti. Zejména se uplatní v bezpečnostních sborech (např. příslušník Policie ČR, strážník obecní policie, celník, příslušník vězeňské služby, policejní inspektor), dále ve veřejné správě (státní správě a samosprávě), v odborech ochrany velkých podniků, bankovnictví, pojišťovnictví, ve složkách Integrovaného záchranného systému apod.

Pro výkon některých povolání musí absolvent splnit další zákonem stanovené podmínky, např. věk, speciální odborné školení, testy zdravotní a psychické způsobilosti, bezúhonnost, spolehlivost a další požadavky.

Odborné kompetence

Odborné kompetence absolventa jsou zaměřeny především na jednání s klientem, provádění právních a správních činností, provádění místních šetření v terénu, provádění kontrolní činnosti nebo práce s výpočetní (kancelářskou) technikou.

Příklady konkrétních kompetencí v jednotlivých oblastech:

• zvládat jednání s klientem, tzn., aby absolventi např. využívali poznatků z psychologie a pedagogiky při jednání s lidmi a při řešení problémových situací, vstřícně a taktně jednali s občany – klienty, byli schopni empatie;
  • provádět právní a správní činnosti, tzn., aby absolventi např. rozpoznali protiprávní chování a jednání a uměli je právně kvalifikovat; znali funkce a organizaci veřejné správy a uměli pracovat s programy používanými ve správních agendách;
  • provádět místní šetření v terénu, tzn., aby absolventi např. prováděli šetření skutečného stavu věci v terénu a při něm využívali kriminalistické postupy a prostředky;
  • provádět kontrolní činnost, tzn., aby absolventi např. aplikovali zásady postupů kontroly veřejného pořádku, ochrany bezpečnosti osob a majetku;
  • pracovat s informační, výpočetní a kancelářskou technikou, tzn., aby absolventi např. dodržovali zásady vedení korespondence při administrativních a správních činnostech.

Odborné předměty jsou vyučovány externími pedagogy – pracovníky bezpečnostních sborů a ostatních složek Integrovaného záchranného systému.

Učební plán oboru Veřejnosprávní činnost

Nepovinné předměty
Cizí jazyk 244
Řízení motorových vozidel1,51,5

Poznámky k učebnímu plánu:

1. Odborná praxe v rozsahu 4 týdny je zařazena ve 2., 3. a 4. ročníku studia a je realizována na pracovištích sociálních partnerů školy (Policie ČR - územní útvar Kladno, Městská policie Kladno, Vězeňská služba ČR - věznice Vinařice, Celní správa ČR)

2. Do výuky jsou zařazeny týdenní kurzy a pobyty v přírodě:
    Adaptační kurz - 1. ročník studia.
    Lyžařský kurz - 1. ročníku studia.
    Sportovní kurz - 2. ročník studia.
    Branný kurz - 3. ročník studia.
  3. Do všech 4 ročníků studia jsou zařazeny odborné exkurze a přednášky. Exkurze jsou zaměřeny na rozvoj odborných kompetencí, a proto jsou realizovány zejména do pracovišť Policie ČR, HZS ČR, Vězeňské služby ČR, obecní policie, celní správy, zdravotnické záchranné služby atd. Přednášky rozšiřují a doplňují výuku odborných předmětů, a proto jsou realizovány zejména pracovníky bezpečnostních sborů a ostatních složek IZS.
  4. Z volitelných předmětů si žák volí minimálně jeden předmět.
  5. Nepovinný předmět Řízení motorových vozidel bude vyučován za předpokladu minimálního počtu 24 žáků ve třídě. K výuce tohoto předmětu se mohou přihlásit žáci libovolného ročníku.
  6. Nepovinný předmět Cizí jazyk 2 bude vyučován za předpokladu minimálního počtu 12 žáků ve skupině, vyučován bude v rozsahu 66 hodin za rok a jeho výuka je rozložena do 2 let. Žáci jej mohou absolvovat v 1. a 2. ročníku, nebo v 2. a 3. ročníku studia.

Přehled využití týdnů ve školním roce

Činnost1. ročník2. ročník3. ročník4. ročník
Vyučování dle rozpisu32323232